Badania Prenatalne w Krotoszynie

Badanie ultrasonograficzne wykonywane w kolejnych trymestrach ciąży ma kilka założeń. Lekarz prowadzący ciążę powinien wyjaśnić pacjentce zasadność wykonywania tych badań. Każda pacjentka ma prawo do informacji o możliwości wykonania badań prenatalnych.

Badania prenatalne na NFZ bezpłatne w Profemi!

Teraz dla każdej kobiety w ciąży

  • Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. To okres pełen radości, nadziei i oczekiwania na nowego członka rodziny.
  • Aby był bezpieczny i spokojny warto wykonać badania prenatalne, które odgrywają kluczową rolę w monitorowaniu zdrowia zarówno przyszłej mamy, jak i dziecka.
  • Od 15 kwietnia 2025 r. każda pacjentka w ciąży, bez względu na wiek, może je wykonać w pierwszym i drugim trymestrze ciąży bezpłatnie w Profemi, w ramach Programu Badań Prenatalnych finasowanych przez NFZ 
  • WAŻNE! nieodpłatne badania dotyczą pierwszego oraz drugiego trymestru ciąży 

I trymestr badanie USG i test złożony ( badania biochemiczne ) pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży

II trymestr badanie USG pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży i 6 dniami

na podstawie czytelnego, prawidłowo wystawionego przez lekarza prowadzącego ciążę skierowania ( do pobrania w linku poniżej ) po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i godziny przyjęcia z rejestracją telefoniczną praktyki 500 160 816 w godzinach jej pracy: poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek od 16.00 do 19.00. W środy rejestracja telefoniczna jest nieczynna.

  • Pacjentka może wykonać nieodpłatnie badanie w pierwszy i drugim  trymestrze ciąży w placówce posiadającej umowę z NFZ TYLKO JEDEN RAZ! Pacjentka na otrzymanym mailowo formularzu podpisuje stosowne oświadczenie o wcześniejszym niewykonaniu badania w obecnym trymestrze ciąży w innej placówce. W przypadku złożenia nieprawdziwego oświadczenia, pacjentka zobowiązuje się do pokrycia kosztów badania zgodnie z aktualnym cennikim badań płatnych Profemi.
  • Badania w trzecim trymestrze ciąży są odpłatne.
  • Pacjentka korzystająca z usług Profemi, na własne życzenie, może również wykonać płatne badanie w każdym trymestrze ciąży w godzinach prywatnych przyjęć pacjentek. Zamiana typu wizyty płatnej na bezpłatną i odwrotnie w trakcie wizyty nie jest możliwa. Aktualny cennik badań płatnych umieszczony jest na dole strony.
Pobierz druk skierowania na badanie
Pobierz PDF

Celem programu jest identyfikacja ryzyka wystąpienia wad płodu.

W ramach programu realizujemy:

 

ETAP 1:

Poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych. Poradnictwo i badania biochemiczne.

Do udziału w tej części wymagane jest skierowanie wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę, zawierające informację o zaawansowaniu ciąży w tygodniach (bez kryterium wieku i pozostałych kryteriów, które funkcjonowały do tej pory- może być zapisana każda pacjentka, która ma skierowanie od lekarza prowadzącego):

  1. a) USG i test złożony (PAPPA)pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży
  2. b) USG w II trymestrze pomiędzy 18 a 22 + 6

 

ETAP 2:

Poradnictwo i badania genetyczne. Pobranie materiału płodowego do badań genetycznych 

Do udziału w tej części wymagane jest skierowanie z informacją o wskazaniach do objęcia programem wraz z opisem nieprawidłowości i dołączonymi wynikami badań potwierdzającymi zasadność skierowania do programu, wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę lub lekarza z 1 ETAPU 

  1. a) wizyta u genetyka
  2. b) pobranie materiału płodowego do badań genetycznych (amniopunkcja lub biopsja trofoblastu)

 

Kto może skorzystać z programu badań prenatalnych NFZ? 

Etap I – USG I i II trymestru – wszystkie kobiety w ciąży posiadające skierowanie od lekarza prowadzącego (bez konieczności spełniania dodatkowych kryteriów)

Etap II – Poradnictwo i badania genetyczne – kobiety w ciąży posiadające skierowanie z informacją o wskazaniach do objęcia programem wraz z opisem nieprawidłowości i dołączonymi wynikami badań potwierdzającymi zasadność skierowania do programu, wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę lub lekarza z 1 ETAPU.

Wskazania do objęcia programem w II etapie (co najmniej jedno kryterium):

  • wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka;
  • stwierdzenie wystąpienia strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka;
  • stwierdzenie znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenowo lub wieloczynnikową;
  • stwierdzenie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

 


 

BADANIE ULTRASONOGRAFICZNE POMIĘDZY 11+0 A 13+6 TYGODNIEM CIĄŻY (CRL 45–84 MM)

Pierwszym celem jest ocena struktur anatomicznych płodu, poszukiwanie wczesnych wad strukturalnych oraz ocena wielkości płodu i określenie czasu trwania ciąży, terminu porodu, o ile nie zostało to rzetelnie zrobione na jej wcześniejszym etapie. Ze względu na rozwój technologiczny aparatów ultrasonograficznych oraz związaną z nim wysoką rozdzielczość i precyzję obrazowania, bada- nie ultrasonograficzne pomiędzy 11+0 a 13+6 tygodniem umożliwia podejrzenie występowania coraz większej liczby wad płodu.

Wykrywalność nieprawidłowości w budowie płodu w I trymestrze szacujemy obecnie na około 60% . Dzięki wczesnemu wykryciu wad anatomicznych płodu, można zaoferować kobiecie ciężarnej wcześniejszą prenatalną diagnostykę inwazyjną w celu wykluczenia wad genetycznych płodu. Bezwzględnym warunkiem, niezbędnym do przeprowadzenia rzetelnej diagnostyki prenatalnej, jest uzyskiwanie przekrojów zgodnie ze standardami oraz uzyskiwanie najlepszych dostępnych obrazów w danych warunkach badania. W związku z wprowadzeniem do praktyki klinicznej wolnego DNA płodu w krwi matki (cffDNA, cel-free fetal DNA) do przesiewowej oceny w kierunku aberracji chromosomowych, w wybranych sytuacjach klinicznych zaleca się zaproponowanie ciężarnej tej metody diagnostycznej.

Ocena cffDNA jest zalecana (wyłącznie w przypadku braku nieprawidłowości anatomicznych stwierdzonych w badaniu ultrasonograficznym) ciężarnym z grupy pośrednie- go ryzyka wystąpienia trisomii 21, 18, 13 (1:300–1:1000) . W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego wyniku przesiewowych badań prenatalnych, wady strukturalnej u płodu lub nieprawidłowych wartości przezierności karku (powyżej 99. percentyla — 3,5 mm) ciężarną powinno się skierować do dalszej oceny w ośrodku referencyjnym z pogłębieniem diagnostyki o konsultację genetyczną

BADANIE ULTRASONOGRAFICZNE
W 18.–22. ORAZ 28.–32. TYGODNIU CIĄŻY — OCENA ROZWOJU PŁODU

Celem badań ultrasonograficznych w 18.–22. tygodniu ciąży jest szczegółowa ocena narządów płodu pod kątem występowania wad wrodzonych (ocena budowy anatomicznej płodu). Badanie w 28.–32. tygodniu to przede wszystkim ocena wzrastania płodu oraz ewentualnie ocena dobrostanu płodu w wybranych sytuacjach klinicznych. Ponadto badania mają na celu określenie przybliżonej masy płodu i wieku ciążowego (w przypadku, gdy nie jest znana data OM i/lub nie było wykonane badanie ultrasonograficzne w I trymestrze ciąży), na podstawie parametrów biometrycznych

Kto powinien wykonywać badania prenatalne I, II i III trymestru ciąży?

W trosce o bezpieczeństwo oraz najwyższą jakość wykonywanych świadczeń badanie ultrasonograficzne powinno być wykonywane przez osoby mające stosowne uprawnienia i kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami wydawanymi przez organizacje krajowe i międzynarodowe oraz poddające swe wyniki okresowej kontroli i audytowi.

Źródło: Rekomendacje Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym — 2020 rok

Badaj się na bieżąco

Każda kobieta w wieku rozrodczym, powinna co roku odwiedzać swojego ginekologa.

Sprawdź jak przygotować się do konsultacji.

Konsultacje ginekologiczne

Cennik

Dotyczy Dotyczy
Cena Cena
Podczas badania Podczas badania
Dotyczy test podwójny - PAPP-A + HCG wolna podjednostka beta (Delfia)
Cena od 170 zł
Podczas badania test podwójny - PAPP-A + HCG wolna podjednostka beta (Delfia) - badanie do wykonania w dowolnym punkcie laboratorium Diagnostyki na terenie kraju
Dotyczy PlGF (Delfia)
Cena od 170 zł
Podczas badania PlGF łożyskowy ludzki czynnik wzrostu. Pomocniczy marker w diagnostyce stanu przedrzucawkowego u kobiet w ciąży - badanie do wykonania w dowolnym punkcie laboratorium Diagnostyki na terenie kraju
Dotyczy USG I trymestru
Cena od 400 zł
Podczas badania USG 11-13 tyg. ciąży (tc) Ocena ryzyka genetycznego LICENCJA FMF ID 124202 ( Certyfikat Badań Prenatalnych USG - The Fetal Medicine Foundation (FMF)
Dotyczy USG II trymestru
Cena od 400 zł
Podczas badania USG 18-22tc ( ocena markerów genetycznych i anatomii płodu wg wytycznych ISUOG oraz USG PTG ) Certyfikat Badań 18-22 tc The Fetal Medicine Foundation (FMF), Certyfikat Specjalistyczny Oceny Serca Płodu PTGiP
Dotyczy USG III trymestru
Cena od 400 zł
Podczas badania USG 28-32tc ( ocena dobrostanu płodu, przepływy naczyniowe ) Certyfikat Specjalistyczny Badań Dopplerowskich PTG USG
Dotyczy USG ciąży bliźniaczej
Cena od 800 zł
Podczas badania USG 11-13 tyg. ciąży (tc) Ocena ryzyka genetycznego LICENCJA FMF ID 124202 ( Certyfikat Badań Prenatalnych USG - The Fetal Medicine Foundation (FMF)
Dotyczy Potwierdzenie wady płodu lub nieprawidłowości wraz z opisem
Cena od 500 zł
Podczas badania Potwierdzenie wady płodu lub nieprawidłowości wraz z opisem w badaniu I, II lub III trymestru ( całkowity koszt badania )
Dotyczy USG 3D/4D
Cena od 100 zł
Podczas badania USG 3D/4D w najnowszej technice 2025 'HD LiVE STUDIO' - (DOPŁATA DO ZDJĘĆ W TRAKCIE BADANIA USG W II trymestrze ciąży o ile pozwalają na to warunki badania)

Profemi Ginekologia

Zapraszam Serdecznie

i gwarantuję, że wizyta u mnie może być pozytywnym przeżyciem. Maciej Orzechowski

Rejestracja:

(+48) 500 160 816

Poniedziałek – Piątek 8:00 do 20:00

w środę rejestracja nieczynna

Email:

estetyka@profemi.pl

Postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.

Odwiedź nas:

ul. Witosa 5, Krotoszyn

Zobacz na mapie google