Na badanie ginekologiczne najlepiej umów się w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego – najlepiej nie w trakcie trwania miesiączki.
Nie myj okolic intymnych bezpośrednio przed wizytą u ginekologa. Jeśli na bieliźnie zaobserwowałaś obecność wydzieliny z dróg rodnych, poinformuj o tym lekarza.
Badanie może rozpocząć się od pomiaru Twojej wagi, wzrostu, badania piersi oraz jamy brzusznej. Jeśli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości ze strony badanych części ciała (np. ból brzucha lub bolesność piersi), poinformuj o tym lekarza jeszcze przed rozpoczęciem badania.
Kolejny krok to badanie narządów rodnych, w tym pobranie materiału do badania cytologicznego pozwalającego na ewentualne wykrycie raka szyjki macicy. Lekarz poprosi Cię o rozebranie się od pasa w dół i wejście na fotel ginekologiczny. Najpierw usiądź na fotelu (w tym będziesz prawdopodobnie musiała skorzystać z podnóżka). Siądź głęboko na fotelu, a następnie delikatnie odchyl się do tyłu – możesz się nawet całkowicie położyć. Następnie wsuń się jeszcze głębiej w fotel – tak, abyś mogła swobodnie unieść nogi i pojedynczo umieścić je na oparciach. Kiedy już to zrobisz, możesz delikatnie zsunąć się z głębi fotela – tak, aby Twoje pośladki dotykały krawędzi jego siedzenia. Pamiętaj, aby nogi cały czas pozostawały na oparciach. Kiedy już przyjmiesz odpowiednią pozycję, lekarz, z nałożonymi na ręce rękawiczkami, przystąpi do badania.